marți, 13 mai 2014

Ce economii poti face daca iti repari scuterul cu piese din dezmembrari

In urma cu o saptamana, am vizitat un centru de dezmembrari scutere, intrucat aveam nevoie sa inlocuiesc cateva piese pentru modelul meu Aprilia Habana. Experienta a fost foarte productiva, mai ales ca preturile la care am achizitionat componentele necesare au fost mult sub pretul pietei.
Scuterul meu este un Aprilia Habama cu motor de 50 cm3, produs in anul 1999. Este un scuter cu design retro si a fost o alternativa mai accesibila la modelele produse de Vespa, care imi placeau foarte mult.

Scuter Aprilia Habana sau Mojito
Foto via forum

Vizita la targul de dezmembrari si dezasamblari
Fiind proprietarul unui model vechi, sunt nevoit sa schimb constant piesele. De cele mai multe ori, apelez la pietele fizice sau online care comercializeaza piese provenite din dezmembrarea scuterelor.
Procedez astfel deoarece componentele pentru Aprilia Habana se gasesc cu destul de mare dificultate in magazinele cu piese noi si, mai mult de atat, sunt mult mai costisitoare decat cele la mana a doua si decat cele provenite din dezmembrari.
Piesele de care aveam nevoie erau o pompa de ulei mai putin uzata decat cea pe care o avea scuterul meu, un set motor pentru racirea aerului, un piston cu segmenti si o garnitura de chiuloasa.


Ce economii am facut
Voiam sa-mi repar scuterul astfel incat sa functioneze cat mai bine, insa nu aveam resursele necesare pentru a achizitiona piesele noi. Asa ca vizita la centrul de dezmembrariscutere a fost, la momentul respectiv, cea mai buna optiune.
In loc sa cumpar pompa de ulei cu 300 de lei, am achizitionat-o cu doar 80 de lei de aici. Setul motor pentru racirea aerului valora 190 de lei in stare noua, iar in centrul de dezmembrari scutere a costat doar 60 de lei.

Pistonul complet cu segmenti ar fi costat 60 de lei nou, dar eu am reusit s il cumpar cu doar 20, iar pe garnitura de chiuloasa am platit doar 70 de lei, desi intr-un magazin de piese noi ar fi costat 200 de lei. Astfel, am economisit 520 de lei si am reusit sa-mi repar scuterul cu doar 230 de lei in loc de 750.