joi, 1 februarie 2018

iPhone și ciclul de doi ani


Producătorii de telefoane mobile lansează modele cu viteza cu care viscolul spulberă zăpada pe șoselele din Bărăgan. Deși fiecare model se vrea peste o anumită nișă, deseori descoperim că diferențele ajung să fie incredibil de mici între modele. O problemă și mai mare este definirea unei generații de smartphone. Pentru producătorii cu multe modele în portofoliu, acest lucru este o problemă reală. Cei care nu se confruntă cu această problemă sunt puțini – Apple și OnePlus sunt doi dintre ei.Aceștia au perioade bine definite de lansare a noilor modele, iar mulți utilizatori aleg să-și înnoiască anual telefoanele. Noi credem că, cel puțin în cazul celor de la Apple, telefoanele sunt făcute să fie folosite cel puțin doi ani.

Dacă ne uităm la scandalul bateriilor din cazul iPhone 6S, ne aflăm la peste 2 ani de la lansarea modelului care a adus tehnologii precum filmarea 4K și ecranul Force Touch. Desigur că există și modele care nu sunt atinse de această problemă, de cele mai multe ori fiind vorba de câte un lot de produse neconforme cu standardele pe care Apple le impune.

Odată cu lansarea noului iPhone X, piața s-a animat puternic, cererea fiind extraordinar de mare pentru noul model produs de americani. Dincolo de artificiile produse de software și de către noul FaceID, comunitatea uită că la nivel de performanță, iPhone X se află la o distanță mică față de generația anterioară, reprezentată de iPhone 7 și iPhone 7 Plus.

Procesorul A10 Fusion a reprezentat un salt spectaculos pentru Apple, punând iPhone 7 și iPhone 7 Plus la o distanță foarte mare de urmăritori, cel puțin din perspectiva performanței. Testele de benchmark au arătat că ceilalți producători au ajuns din urmă iPhone 7 chiar când Apple se pregătea să aducă pe piață următoarea generație de smartphones.

Așadar, utilizatorii de iPhone 7 se află în al doilea an de utilizare și au la dispoziție 90% dintre tehnologiile cu care noile generații se laudă. Mai mult, în urma scandalului bateriilor de pe generațiile anterioare, Apple a promis o mai mare transparență legată de modul în care bateria se folosește de resursele hardware și ale sistemului de operare. Astfel, utilizatorii de iPhone 7 și iPhone 7 Plus vor putea să folosească mai eficient smartphone-ul.

Dincolo de acest aspect, utilizatorii generației iPhone 7 se bucură în continuare de un timp minim de răspuns la deschiderea aplicațiilor, de fotografii de înaltă calitate și clipuri video filmate la rezoluție 4K și de cel mai nou sistem de operare. Este mai mult ca probabil ca majoritatea dintre aceștia să treacă la generația de smartphone-uri pe care Apple o pregătește pentru lansarea din toamnă, iar zvonurile arată o gamă asemănătoare.

Următoarea generație va aduce un procesor mai eficient și mai puternic, ecrane mai mari, iOS 12 și noi actualizări ale camerei foto, precum și îmbunătățirea performanțelor FaceID. Până atunci însă, iPhone 7 rămâne un smartphone foarte capabil, ce poate fi achiziționat în momentul de față la prețuri foarte bune, mai ales dacă optați pentru sistemul de rate egale. Iar doi ani de acum încolo puteți folosi un smartphone ce va primi actualizări ale sistemului de operare în același timp precum modele noi.